GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions

Просмотров: 100, 442   |   Загружено: 5 год.
icon
Cognito
icon
1, 788
icon
Скачать
iconПодробнее о видео
⭐️ ⭐️

*** WHAT'S COVERED ***
1. Understanding Best Buy Questions
* Comparing items to find the best value for money.
2. Why Direct Comparison Can Be Difficult
3. Methods for Comparison
4. Method 1: Calculating Cost per Unit
5. Method 2: Calculating Quantity per Unit Cost
6. Worked Examples

*** EXAM BOARD INFO ***
This video is suitable for maths courses around the world.
KS3 - All on your course
GCSE Foundation - All on your course
GCSE Higher - All on your course
A-level - Not on your course

*** CHAPTERS ***
0:00 Intro to Best Buy Questions
0:16 Example 1: Comparing Drink Bottles
0:40 The Problem with Direct Comparison
0:55 Method 1: Calculating Cost per Litre
1:25 Comparing Costs per Litre & Determining Value
1:38 Method 2: Calculating Litres per Pound
2:10 Comparing Litres per Pound & Determining Value
2:20 Choosing Which Method to Use
2:36 Example 2: Comparing Toilet Roll Packs
2:57 Method: Calculating Cost per Roll
3:19 Comparing Costs per Roll & Determining Value
3:28 Summary

*** PLAYLISTS ***










#GCSE #KS3 #Maths #study #revision #school #exam #AQA #OCR #Edexcel #IGCSE #IB #AP

Похожие видео

Добавлено: 56 год.
Добавил:
  © 2019-2021
  GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions - RusLar.Me