
*** WHAT'S COVERED ***
1. Calculating amounts using proportions (scaling up and down).
* Understanding the relationship between two quantities.
* Introducing the unitary method: finding the value of one unit first.
2. Applying the unitary method to solve proportion problems.
3. Scaling recipes using proportions.
*** EXAM BOARD INFO ***
This video is suitable for maths courses around the world.
KS3 - All on your course
GCSE Foundation - All on your course
GCSE Higher - All on your course
A-level - Not on your course
*** CHAPTERS ***
0:00 Intro to Calculating Amounts Using Proportions
0:17 Example 1: Juice Bottle Costs
0:45 The Unitary Method: Finding the Value of One
1:02 Example 1: Calculating the Cost of One Juice Bottle
1:13 Example 1: Calculating the Cost of Multiple Juice Bottles
1:32 Example 2: Cat Walker Earnings
1:50 Example 2: Calculating Pay Per Cat
2:09 Example 2: Calculating Total Earnings
2:22 Example 3: Scaling Recipes
3:05 Example 3: Calculating Ingredient Amount Per Cake
3:25 Example 3: Scaling Ingredient Amount for More Cakes
*** PLAYLISTS ***
#GCSE #KS3 #Maths #study #revision #school #exam #AQA #OCR #Edexcel #IGCSE #IB #AP